fbpx

Koder i vinylpladernes udløb

Skæremestre

Skæremesteren (el. Mastering Engineer) er den person der foretager skæringen af rillen i enten en lakplade (lacquer) eller i en kobberplade (DMM). Før i tiden var det ualmindeligt at kreditere dette arbejde på pladecovers, og derfor begyndte nogle skæremestre at indridse deres initialer, kælenavn eller andet kendetegn for at ‘signere’ deres arbejde. Skærmesterens arbejdsplads er et pladestudie/skærestudie eller på en af de mange fabrikker der pressede pladerne. På plader der er udgivet i et større oplag kan man finde forskellige initialer på pladerne selvom om der er tale om det samme album. Pladerne kan være fremstillet på forskellige fabrikker og i forskellige lande. Masterbåndene som bruges som lydkilde til vinylpladerne er ofte kopierede i mange eksemplarer og distribueret rundt i verden. Derfor er der forskellige skæremestre der har foretaget skæringerne. Ved hjælp af listen nedenunder kan vi finde frem til præcis hvilken skæremester der har skåret den plade vi står med i hånden. Kig godt rundt om labelen i udløbsområdet på din plade og se om du kan finde nogle af de nedenstående bogstaver og symboler.

@tGP - George Piros, Atlantic Studios
PF - Günther Pfantz, Tonstudio

ABS = Alex Sadkin (Criteria Recording Studios)

⍺ʙ = Al Brown (5)

AU♂ -> Rick Goldman, KM Records Inc.

A 1ST FOR KEV – TOWNHOUSE -> Kevin Metcalfe ( Townhouse Studios, London )

A Porky ‘Oh yes’ Prime cut -> George Peckham

A Porky Prime Cut -> George Peckham

A PORKY PRIME CUT -> George Peckham

A Porky Prime Er-Er-Er Goldfish I Think -> George Peckham

A Porky Prime sniff sniff cut -> George Peckham

A PORKY PRIME TANGO -> George Peckham

Al Brown / aB / al Brown – Atlantic Studios a.o.

ALLEN / ALN / AL = Allen Landau, CBS Studios, London 

Allen Zentz -> Allen Zentz

AM -> ‘ukendt’, Optimal, Tyskland. Kan være Andy Mellwig

an “A with M” sign -> Andy Mellwig ( Dubplates-mastering, Berlin )

andreas at schnittstelle -> Andreas Kauffelt

andreas@schnittstelle -> Andreas Kauffelt

ARUN -> Arun Chakraverty

AT-GP -> George Piros

Az /AZ -> Allen Zentz, Allen Zentz Mastering Company

AZ (with birds/flower) -> Brian Gardner ( Allen Zentz Mastering Company )

AZ CB -> Chris Bellman ( Allen Zentz Mastering Company )

B.E C.R -> Björn Engelmann ( Cutting Room, Stockholm )

B.E-C.R -> Björn Engelmann ( Cutting Room, Stockholm )

B.G. -> Bernie Grundman

BA -> Björn Almstedt, Cutting Room

BA•CR -> Björn Almstedt ( Cutting Room, Stockholm )

BA-CR -> Björn Almstedt ( Cutting Room, Stockholm )

BA-EF -> Björn Almstedt, Europa Film

BA-GP -> Björn Almstedt, Grammoplast

BA-T∞ -> Björn Almstedt, Toolex Alpha

Beau -> Beau Thomas

BEAU -> Beau Thomas

beau -> Beau Thomas

Bell Sound sf -> Sam Feldman ( Bell Sound Studios )

BDI or B.D.I. = Brian Ingoldsby

BH -> Bobby Hata

BilBo -> Denis Blackham ( which looks like BiBo )

Bilbo master room -> Denis Blackham

BJ / B.J. = Bob Jones (John Robert Jones), UK

BK -> Bill Kipper

BKG -> Brian Gardner

ʙʟ⍂ɪʀ or ʙʟ△ɪʀ = Chris Blair (mastering)

BQ/TD – Benny Quinn

Bre (can appear as Sre) -> Joe Brescio (Bell Sound / Master Cutting Room, NY)

BW -> ‘ukendt’, Optimal, Tyskland

CGB -> Christoph Grote-Beverborg

CGB / D+M -> Christoph Grote-Beverborg ( Dubplates-mastering, Berlin )

CGB @ D&M -> Christoph Grote-Beverborg ( Dubplates-mastering, Berlin )

CGB@D&M -> Christoph Grote-Beverborg ( Dubplates-mastering, Berlin )

“cg” + “☮” = Chris Gehringer

Chet = Chet Bennett

CHRIS P @ UNITY -> Chris Parmenidis

Cookie or ‘X’ -> Ian Cooper, Pye Studios, Utopia Studios, London

COPYMASTERS – Miles -> Miles Showell

CSB ♪♪ -> Carlton Batts ( followed by two musical notes )

CS-B-I el. CS-B-III = Christian Stegmaier, Teldec-Studio, Berlin 

D Jay @ Masterpiece -> Danny King ( Masterpiece Mastering, London )

dg = David Gold (3) (Gold Star Studios)

dh = Don Holden, RCA Studios, Chicago

  1. SWABY -> Dudley Swaby

D+M -> Moritz Von Oswald (Dubplates-mastering, Berlin )

DB -> Denis Blackham (Bilbo)

DC BQS – David Cheppa, Better Quality Sound, Plush Vinyl

DCHARLES -> Dick Charles ( Handwritten signature )

DD = Daniele Delfitto, CGD Italy

Didier – Didier, Timmion Records

DMS cg -> Chris Gehringer ( The Hit Factory, DMS, NYC )

DMS cg [peace sign] -> Chris Gehringer

Doug -> Doug Sax

DR -> Celebrate Records, Tyskland

DT = Dave Travis

DUDLEY SWABY -> Dudley “Manzie” Swaby

EE (EE 710): Egil Eide, Rosenborg Studio, Oslo

EG = Eddy Gorecki (Plated by), Gedmal Galvanic Ltd, Leicester, UK

E.M. = Emre Meydan, Pauler Acoustics, Northeim, Tyskland

EXCHANGE 2000 – SIMON. -> Simon Davey

F/IF/Finsen (fx F 710 stemplet) = Ivar Finsen, Rosenborg Studio, Oslo

FE ( FE 710) = Fred Engh, Rosenborg Studio, Oslo

F.A. -> Frank Arkwright

F.A. Metropolis -> Frank Arkwright ( Metropolis Studios, London )

F/W -> Frankford Wayne Mastering Labs, NYC.

F/W J -> Frankford Wayne Mastering Labs, NYC.

Finnvox MJ -> Mika Jussila

FK -> Celebrate Records, Tyskland

Frankford/Wayne Mastering by Michael -> Michael Sarsfield ( Frankford Wayne Mastering Labs, NYC. )

FST @ D+M -> Frederic Stader ( Dubplates-mastering, Berlin )

FST D+M -> Frederic Stader ( Dubplates-mastering, Berlin )

FST>D+M -> Frederic Stader ( Dubplates-mastering, Berlin )

FTS -> Federal Recording Studios, Kingston / Total Sounds

GC -> Greg Calbi ( Sterling )

GC or Baseball looking symbol next to Sterling = Greg Calbi (Sterling)

GF = Greg Fulginiti, Artisan Sound Recorders

Gene -> Eugene Thompson (Capitol, New York)

Geoff -> Geoff Pesche, Tape One/Utopia/Town House/Abbey Road, London

GEORGE – COPYMASTERS -> George Peckham

G.K. -> Gilbert Kong

GK -> Gilbert Kong

GM / GREK/ CM / G -> Greg Moore, Fynil Tweek

Gordon at the Townhouse -> Gordon Vickary, Townhouse, UK

G.P / GP eller G.Pauler = Günther Pauler, Pauler Acoustics, Northeim, Tyskland

Graeme -> Graeme Durham

GRAEME – SOUND CLINIC -> Graeme Durham

GRAZZ – The Exchange -> Graeme Durham

Graz@The Exchange -> Graeme Durham

greyham the exchange -> Graeme Durham

GS = Göran Stelin, Polar Music, Marcus Music, Stockholm

GSV -> Greg Vaughn ( or “G5V“ )

GUY’S – THE EXCHANGE -> Guy Davie

H.Craft /H.C./HW/M MC -> Howard Craft, Mastercraft

H1′ (ℋ1) = Peter Harenberg, Teldec-Studio, nu HAM Audio, Tyskland

HEM cg -> Chris Gehringer

Herb :^) -> Herb Powers Jr.

Herbie :^) -> Herb Powers Jr.

Herbie Jr :^) -> Herb Powers Jr.

HERbiE :^) = Herb Powers Jr. (mastering)

Herve @ Translab -> Hervé Bordes

HCB -> Maarten De Boer, Holland Cutting Room

HFM ´[number] -> The Hit Factory, DMS, NYC

HFM cg -> Chris Gehringer ( The Hit Factory, DMS, NYC )

HL -> Heino Leje, Optimal, Tyskland

HP -> Herb Powers Jr.

H.P. / ℋP = Hendrik Pauler, Pauler Acoustics, Northeim, Tyskland

HTM -> Harry Moss

HW -> Howie Weinberg, Masterdisk

エ∽ (IS) Ian Sefchick (Capitol Mastering)

IHJ: Inge Holst Jacobsen, Roger Arnhoff Studio, Oslo

ℐ⍺ = Jack Adelman

J.Y. -> Joe Yannece

JA Tape One -> Jack Adams

Jacko – Tape One -> Jack Adams

J.C. – John Cremer (Railroad Tracks, Germany)

JC Masterroom -> Jeremy Cooper

JD -> John Dent

JD-ASH -> John Dent and Ashley Burchett ( ? )

JG = John Golden

JJ = John Johnson (3)

J-NH STERLING – Joe Nino-Hernes, Sterling Sound

John D -> John Davis

JON2 -> John Dent

Jonz -> John Dent

Jonz @ Loud Mastering -> John Dent ( Loud Mastering )

JP = Jeff Peters – engineer for Beach Boys

JP -> Jörg Peters, Optimal, Tyskland

JP -> Julia Pampel, Celebrate Records, Tyskland

JSA – Jukka Sarapää, Timmion Records

K -> Andreas Kauffelt

K SST eller Kr SST -> Daniel Krieger, SST Brüggermann GmbH

Kendun -> Kent Duncan

KG -> Kevin Gray

KL -> ‘ukendt’ , Optimal, Tyskland

KM el. KW -> Kati Müller, Celebrate Records, Tyskland

K.P. -> Ken Perry, Capitol Records

KR -> ‘ukendt’ , Optimal, Tyskland

LAWRIE @ CURVE PUSHER -> Lawrie Immersion

LB -> Larry Boden, MCA Records / JVC Cutting Centre L.A.

LEC -> Lance Clarke, Gateway Mastering, Portland, Maine

LH -> Lee Hulko

Lionel & Hervé @ Translab -> Lionel Nicod & Hervé Bordes

Loop-0 at D&M -> Loop-o ( Dubplates-mastering, Berlin )

LR / LR/CR= Lars (Lasse) Rosin, bla. Cutting Room, Stockholm

LS -> Lukas Santoso, Celebrate Records, Tyskland

Lupo -> Loop-o

LvC -> Lex van Coeverden, The Vinyl Room, Holland

M.M.M.J.R. -> Mark Richardson (3) ( Metropolis Mastering, Chicago )

MANDY @ THE EXCHANGE -> Mandy Parnell

MARTIN @ C.T.S. -> Martin Giles

MASTERDISK G.K. -> Gilbert Kong

MASTERDISK HW -> Howie Weinberg

MASTERDISK TD -> Tony Dawsey ( Masterdisk, NYC )

MASTERDISK RL -> Bob (Robert) Ludwig

Matris Tony = Tony, AB Svensk Grammofonindustri (SGI)

MATT OPTIMUM -> Matt Colton

MAX – Maxwell Anandappa

MB (eller BARRON eller HOVIS) = Mike Brown, Pye Studios, UK

Metropolis Mastering Chicago M.J.R. -> Mark Richardson (3)

McM = Ron McMaster at EMI NY

MELI -> Melvyn Abrahams

MELV -> Melvyn Abrahams

MELVS -> Melvyn Abrahams

Melvyn’s -> Melvyn Abrahams

MELYS -> Melvyn Abrahams

MIKE @ THE EXCHANGE -> Mike Marsh

Mike @ The Exchange -> Mike Marsh

Mike’s™ -> Mike Marsh

MILES -> Miles Showell

MJFX -> Mika Jussila

MMMJR -> Mark Richardson (3) ( Metropolis Mastering, Chicago )

MF = Mike Fuller

MG / MLG / Martin ‘It’s Like That’ Giles = Martin Giles, Wave Studios, CTS Studios, UK

MK -> ‘ukendt’ , Optimal, Tyskland

MR -> Mark Regan

MW ->Martin Wegner, SST Brüggermann GmbH

Neil – Masterpiece -> Neil Devine

Neil Masterpiece -> Neil Devine

Nick -> Nick Webb Abbey Road Studios, London )[/i]

Nick’s cut! -> Nick Webb Abbey Road Studios, London )[/i]

NILZ – THE EXCHANGE -> Nilesh Patel

NIX MIX TOWNHOUSE -> Larry Nix

Noel @ Transfermation -> Noel Summerville

NOMIS -> Simon Davey ( “Simon” backwards )

P.A. -> Phil Austin ( Trutone )

PABLO -> Augustus Pablo, Jamaica

P.O.R.K.Y. -> George Peckham

PAUL S @ PORKY’S -> Paul Solomons

Paul S @ Porky’s -> Paul Solomons

PAUL’S @ PORKYS -> Paul Solomons

Paul’s @ Porkys -> Paul Solomons

PAUL’S THE EXCHANGE -> Paul Solomons

Pauls’ The Exchange -> Paul Solomons

PC = Percy Chan, Pauler Acoustics, Northeim, Tyskland

PCMJR -> Mark Richardson (3) ( Prairie Cat Mastering, Belvidere )

PD -> Peter Dahl (Cutting Room, Stockholm)

PD-CR -> Peter Dahl (Cutting Room, Stockholm )

PECKO -> George Peckham

PECKO DUCK -> George Peckham

Pete @ Tape To Tape -> Pete Norman

PF -> Günter Pfanz, Tonstudio Pfanz, Hamburg, Tyskland

PIPO NYC -> Alberto Roges

POM TR -> Pompon Finkelstein ( Translab, Paris )

porkeys prime cut -> George Peckham

Porky -> George Peckham

Porky Prime Cut -> George Peckham

Porky Primed -> George Peckham

Porkys -> George Peckham

PR -> Paul Richmond, Mastercraft

Primed -> George Peckham

PS = Peter Strindberg, Cutting Room, Stockholm

PS = Paul Stubblebine 

Pounda el. Peachy – > Geoff Pesche (Copymasters, Utopia, Tape One – London)

R @ D&M -> Rashad Becker ( Squiggly lower case ‘r’; Dubplates & Mastering ,Berlin )

RAD el. DENNIS = Bob Dennis, HDH Sound Studios

Rashad -> Rashad Becker

Ray at The Exchange -> Ray Staff

RAYS = Ray Staff at Trident Studios, London

RB = Ron Boustead (Precision)

RCE -> Rick Essig ( F/W )

RG / Rico Goldomon-> Rick Goldman, KM Records Inc.

RG = Rob Grenell, mastering engineer for Atlantic in the late 60’s

RJ -> Ray Janos ( Sterling )

RKS -> Ryan Smith, Sterling Sound

RL -> Bob Ludwig

RV -> Hervé Bordes

S.D -> Simon Davey

SJ -> ‘ukendt’ , Optimal, Tyskland

S.M. M.J.R. -> Mark Richardson (3) ( Session Masters, Carol Stream )

SD -> Simon Davey

Sean Abbey rd i…i -> Sean Magee ( Abbey Road Studios, London )

sf -> Sam Feldman

SG = Steve Guy

SH -> Steve Hall

SH | KG -> Steve Hoffman and Kevin Gray

SHANE -> Shane McEnhill

Shane – the cutteR -> Shane McEnhill ( Graffiti Style; The “h” looks more like a “t” )

Shane @ Heathman’s -> Shane McEnhill ( Graffiti Style; The “h” looks more like a “t” )

SI MASTERPIECE -> Simon Francis

SI Masterpiece -> Simon Francis

SIMON – THE EXCHANGE -> Simon Davey

SIMON „HOOVER POWER“ DAVEY -> Simon Davey

SIMON „NEW SHOOS“ DAVEY -> Simon Davey

SIMON „NIGHT NURSE“ DAVEY -> Simon Davey

simon the exchange -> Simon Davey, The Exchange, London

SIMON. -> Simon Davey

SKA – Sami Kantelinen, Timmion Records

SM = Stephen Marcussen

SM = Stephen Moffitt (Beach Boys, Dennis Wilson)

SNB -> Sabin Brunet

Sound Clinic, Graeme -> Graeme Durham ( The Sound Clinic, London )

Sound Clinic/Jonz -> John Dent ( The Sound Clinic, London )

“Soundmaster” Lionel @ Translab, Paris -> Lionel Nicod

SR -> Stan Ricker, United Sound, Keysor-Century Studios, Location Recording Service

SR/2 -> Stan Ricker

SR2 -> Stan Ricker

ST -> ‘ukendt’ , Optimal, Tyskland

STERLING RL -> Bob Ludwid

STERLING RKS – Ryan Smith

STERLING J-NH -> Joe Nino-Hernes

STERLING JR -> José Rodriguez

STERLING JS -> Jack Skinner

STERLING GF -> Greg Fulginiti

STERLING CA -> Chris Athens

STERLING LH -> Lee Hulko

STERLING TC -> Tom Coyne

STERLING TJ -> Ted Jensen

STREAKY @ SOUNDMASTERS -> Streaky

SST – Christa Brüggermann, SST Brüggermann GmbH

SST-H -> Michael Hass, SST Brüggermann GmbH

SST MW -> Michael Wegner, SST Brüggermann GmbH

Stu -> Stuart Hawkes

Stu. @ Masterpiece -> Stuart Hawkes

  1. = Tony Bridge (Abbey Road, Finesplice, Pye a.o)

TA (TA 710): Torstein Arnedal, Rosenborg Studio, Oslo

Tape One JA -> Jack Adams

TC -> Tom Coyne

TD = Terry Dunavan

The Exchange – GD -> Guy Davie

THE EXCHANGE – NILZ -> Nilesh Patel

Tim D. -> Tim Dennen

Tim D. Masterpiece -> Tim Dennen

tim dixon masterpiece -> Tony Dixon

TIMTOM -> Tim Young

Timtom -> Tim Young

TJ -> Ted Jensen (Sterling)

Townhouse Max -> Max Dingel

tph@schnittstelle -> Thomas P. Heckmann

Trutone NY – PA -> Phil Austin

Triton NYC Carl -> Carl Rowatti

TW -> Thorsten Wyk, Optimal, Tyskland

TY1 -> Tim Young

Utopia M.S -> Miles Showell

Porky or Porky Prime Cut = George Peckham

Pecko Duck = George Peckham

Plush = Plush Vinyl

Poldark – se ‘Cookie’

Pounda = Geoff Pesche, Tape One + Utopia, UK

Village Mastering NYC CR -> Carl Rowatti

Vlado – Vlado Meller

Wally / Wly -> Wally Traugott ( Capitol Studio & Mastering , Hollywood )

Wally C. @ Masterpiece Mastering -> Walter Coelho

WG/NAP – Wes Garland, Nashville Record Productions

Ø(Phase) -> Ashley Burchett

Ø(Phase) @ Whitfield London -> Ashley Burchett

ø@CURVE PUSHER -> Ashley Burchett

Ø[Phase] -> Ashley Burchett

Øphase -> Ashley Burchett

øPHASE -> Ashley Burchett

øPHASE @ WHITFIELD ST -> Ashley Burchett

Øphase@ Curve Pusher -> Ashley Burchett ( Curve Pusher Mastering, London )

Yann Dub @ DK -> Yann Dub

@cul -> Moritz von Oswald

@t GP -> George Piros

(spiral sign) @ D+M -> Robert Henke ( Dubplates-mastering, Berlin )

ⓂMiles -> Miles Showell

♡POGO = Keith Olsen’s Pogologo, Inc. (Productions)

︵︵〰 (birds) or メ or ❀、= Brian Gardner

⁄|⁄ǀ⁄|⁄ǀ⁄|⁄K = Randy Kling (mastering)